Jak wygodnie i ergonomicznie urządzić kuchnię, żeby przyjemnie można ją było użytkować

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, i od jej zaprojektowania i wykonania zależeć będzie wiele lat późniejszego używania. Niedociągnięcia powstałe na początku spowodują, że albo będzie się trzeba męczyć w mało funkcjonalnym wnętrzu, albo za jakiś czas trzeba będzie wykonać dość kosztowny remont.


nowocześnie zaprojektowane wnętrze
Napisał: designmilk
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Zależnie od układu samego pomieszczenia kuchnie zaprojektować można w dużej ilości konfiguracji, ale za każdym razem trzeba mieć na uwadze trzy najważniejsze sprzęty, czyli zlewozmywak, kuchenkę oraz lodówkę. Najlepiej będzie, jeśli droga między nimi ułoży się w kształt trójkąta, lecz nie w każdym przypadku będzie interesujące pod tym linkiem to możliwe i niekiedy trzeba będzie wybrać inne wyjście. Tak na przykład będzie przy kuchniach wąskich, w których będzie się sprawdzać jednorzędowa zabudowa - kliknij.

W tego typu pomieszczeniach nie można zastosować reguły trójkąta, przez co cierpi trochę ergonomia, ale również i w takim przypadku dzięki odpowiedniemu ułożeniu sprzętów i mebli da się zachować odpowiedni poziom wygody i funkcjonalności. W większych pomieszczeniach najlepiej będzie - nasz odsyłacz się sprawdzać ustawienie szafek w kształcie litery L. Dzięki temu da się zastosować regułę trójkąta i rozłożyć wszystko w taki sposób, aby do każdego sprzętu był prosty dostęp. Projektując kuchnię warto też uwzględnić miejsce na choćby niewielki stół i kilka krzeseł, będzie to znacznie wygodniejsze niż przenoszenie posiłków do pokoju - świeże informacje..


wnętrze białe
Na podstawie danych z: flickr.com
też należy zadbać o odpowiednią ergonomię w kuchni, tu także na kilka rzeczy trzeba zwrócić uwagę, aby wszystko było wygodne do używania. Bardzo duże znaczenie będzie miała wysokość blatu roboczego, powinien być on dopasowany do wzrostu osób z niego korzystających. Jeśli z mebli kuchennych będą korzystać osoby o różnym wzroście, to konieczny jest kompromis z wysokością blatu. Warto również pomyśleć o odpowiednim zorganizowaniu szafek, na przykład świetnym pomysłem będzie zrezygnowanie z półek w szafkach dolnych. Znacznie lepiej będą się tam sprawdzać różnego rodzaju szuflady, które zapewniają szybki i wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.
18-05-09 09:09:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.