Jakie są najważniejsze zadania styropianu? Czy jest to rzeczywiście świetny budowlany materiał? Jak go używać?

Najistotniejszym zadaniem styropianu jest tak naprawdę termoizolacja, ale w najbardziej nowoczesnych technologiach budowlanych materiał ten może być też szalunkiem traconym, wypełnieniem stropu lub nawet konstrukcją.


budowa domu, robotnik
Napisał: Freddy
W kształtkach styropianowych możemy betonować jednocześnie fundamenty, ściany, ale i stropy. Elementy takiego typu są lekkie, budowa domów natomiast nie wymaga od wykonawców pewnych specjalnych umiejętności oraz posiadania ciężkiego, specjalistycznego sprzętu. Tego rodzaju budowa, co na pewno istotne, postępuje błyskawicznie. Technologia betonowania w tego typu szalunku ze styropianu jest znana od dosyć dawna, od 50 lat, gdy na masową skalę zaczęto produkcję płyt styropianowych. Beton wlewano wtedy między dwie płyty mające związek drutem. Obecnie produkcją systemów, jakie pozwalają na takie wznoszenie budynków zajmuje się sporo firm.


Każda firma budowlana powinna trzymać się podstawowych założeń, pomimo to coraz bardziej właściwy sprzęt pozwala na szybsze tempo tego rodzaju prac, sprawdź też tutaj. Na pewno kluczowa jest zasada takiego typu powstawania budynków, co oznacza konstrukcyjny rdzeń betonowy jaki jest osłonięty z jednej, ale również z drugiej strony styropianem, który na początku zastępuje deskowanie, zaś po związaniu betonu pełni funkcję izolacji. Systemy mogą różnić się np. wielkością czy asortymentem elementów styropianowych, typem i jakością połączeń, czyli tak zwanymi zamkami, materiałem lub kształtem elementów, jakie spinają wewnętrzną i zewnętrzną warstwę szalunku, rodzajem stosowanego polistyrenu. Najbardziej powszechne są pustaki styropianowe a także styropianowe panele szalunkowe, których zewnętrzną i wewnętrzną warstwę spina się za pomocą klamer.


budowa, styropian, docieplanie
Napisał: Baumit
Jednocześnie pustaki, ale również panele mają bardzo często wysokość jaka jest zbliżona do tradycyjnych elementów murowych, czyli 25-30 centymetrów - spójrz na to. Możemy je przycinać najbardziej prostymi narzędziami, są faktycznie lekkie, bez wątpienia lżejsze niż tradycyjne materiały murowe. Kształtki styropianowe zależnie od systemu są w stanie być pustakami, których środek zapełnia się betonem lub panelami które tworzą warstwę zewnętrzną oraz wewnętrzną, jakie zabetonowuje się po spięciu z klamrami. Izolacyjność takich ścian jest zależna od grubości styropianowych elementów. Tak wykonana budowla jest bardzo trwała, więc nie dziwi, że z tej technologii korzysta coraz większa ilość osób.
17-08-18 06:32:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.