Szkło towarzyszy ludziom od wielu lat - w jaki sposób możemy je wykorzystać współcześnie

Szkło jest obecne w naszym życiu od wielu lat, już w starożytności ludzie umieli używać przezroczyste materiały wykonane ze stopniowego zwykłego piasku. Typowym surowcem do wyrobu szklanych elementów jest kwarcowy piasek, do jakiego dokłada się pewne substancje które mają poprawić jego parametry.


Szklane naczynia
Napisał: Emily Mathews
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wszystkie składniki należy stopić w temperaturze powyżej 1000 stopni, a w dalszej kolejności otrzymaną płynną masę można uformować w odpowiednie kształty. Mogą to być tafle szklane, z jakich następnie wycina się szyby, kubki a także mnóstwo innych rzeczy, które spotyka się każdego dnia w naszym otoczeniu. Dzisiaj rodzajów szkła jest dość dużo, w zależności od dołożonych substancji otrzymać można całkiem odmienne parametry.

Czy spodobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to sprawdź ponadto szczegóły w linku (tokarnia-sosenka.com.pl/bombki-decoupage), ponieważ one także mogą okazać się dla Ciebie bardzo wartościowe.

Typowe szkło będzie bardzo kruche i ostre, więc do jego obróbki potrzebne jest spore doświadczenie i profesjonalne narzędzia, takie jak na przykład przyssawki do szkła albo specjalne ostrza do cięcia. Praca przy nim jest trochę ryzykowna, przy użytkowaniu także należy być ostrożnym, gdyż pęknięte tafle szklane mogą spowodować groźne przecięcia.

Aby tafla szkła była bardziej bezpieczna, można w niej zatopić siatkę z cienkiego drutu lub tworzywa sztucznego. Przez to tafla nawet przy pęknięciu nie rozpadnie się większe i ostre kawałki, ponieważ siatka skutecznie przed tym będzie chronić. Jeszcze większe folia ołowiana rtg posiada klejone szkło, w tym jego rodzaju stosuje się odpowiednią przezroczystą folię włożoną między dwoma warstwami specjalnego szkła. Dzięki temu przedmioty wykonane takim sposobem są niezwykle bezpieczne, tak więc można ich użyć na przykład w szybach do aut.

Dość często wykorzystywane w przemyśle samochodowym i budowlanym stało się też hartowane szkło, mające zwiększoną wytrzymałość. Powstaje ono przez podgrzanie elementu do odpowiedniej temperatury i bardzo szybkim ochłodzeniu. Z kolei tam, gdzie występuje duża temperatura, to znaczy w kuchniach elektrycznych oraz kominkach używane jest ceramiczne szkło Robax, dzięki bardzo dużej odporności na wysokie temperatury nie popęka ono w czasie normalnego stosowania.
21-09-03 09:51:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.