Czym są falowniki jednofazowe, jakiego rodzaju okazuje się być ich zadanie oraz w jakich urządzeniach można je napotkać?

Czy też namyślałeś się, w jakim miejscu byśmy byli w dzisiejszym świecie, gdyby nie różne urządzenia elektryczne? W codziennym życiu w dzisiejszych dniach w każdym lokalu są różne urządzenia AGD, bez których nie umiemy już żyć.


Część takich urządzeń, przykładowo odkurzacz, blender czy sokowirówka funkcjonują przeto, że posiadają silnik elektryczny.
Akademia Inspiracji Baltic Wood
Napisał: Baltic Wood
Na podstawie danych z: Baltic Wood


Jednak są w tamtym miejscu również inne elementy elektroniczne, np. falowniki jednofazowe nazywane także jako przemienniki częstotliwości. Dla laika to zapowiada się jak czarna magia, jednak nie ma się czego bać, gdyż falowniki jednofazowe to w rzeczywistości element, jaki jest odpowiedzialny za regulację liczby prędkości motoru elektrycznego. A przecież wszyscy wiemy, iż również blender jak i robot kuchenny potrafią pracować z różnymi szybkościami. Okazuje się zatem, że falowniki jednofazowe to niezwykle użyteczna część, która jest jednak bagatelizowana. Są wszelakie rodzaje falowników, np. falowniki skalarne lub falowniki wektorowe. Także falowniki jednofazowe potrafią mieć swe wersje ze względu na ich moc, czyli wykorzystanie. Do regulowania obrotów większych sprzętów, np. betoniarki, stosowane są falowniki trójfazowe.


wykończenie
Napisał: Franc Gardiner
Na podstawie danych z: Franc Gardiner


Jakkolwiek falowniki jednofazowe to znacznie częściej spotykane urządzenia. Przecież niemalże w każdej kuchni znajduje się jakiś mikser czy blender, a raczej nikt nie trzyma w przedpokoju betoniarki.
osoby, która nie jest specjalistą od elektroniki czy tzw. złotą rączką raczej nie zaciekawią falowniki jednofazowe, wszakże w każdym wypadku dobrze jest zwiększać swój zakres wiedzy. Do tej pory jako element, który jest odpowiedzialny za normalizację, amator uważał urządzenie o nazwie potencjometr, podczas kiedy w świecie elektroniki równie popularne są akurat falowniki jednofazowe.
18-01-17 12:29:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.