Sposób na mały salon

Oświetlenie w pokoju dziennym jest jednym z najważniejszych składników jego wystroju - pełni ono zarówno rolę praktyczną, jak również dekoracyjną. Plastyczne własności światła pozwalają też odmienić proporcje niedużego wnętrza. Żeby wybrać stosowne lampy do pokoju dziennego, musisz poznać parę reguł. Światło z powodzeniem udoskonali kształt niewielkiego salonu a także wprowadzi do niego przyjemny klimat. Liczba, wzornictwo i rozmieszczenie lamp do pokoju dziennego zależy przede wszystkim od jego wielkości a także wystroju.


Lampa stojąca do czytania
Napisał: Maxlight
Na podstawie danych z: Maxlight
Odpowiednie rozlokowanie punktów świetlnych pozwoli optycznie zwiększyć nieduży salon, nowoczesne lampy podłogowe zaakcentują wybrane lokalizacje a także zamaskują niechciane wady. Mały salon będzie wydawać się większym, gdy skierujemy oświetlenie na sufit (zobacz lampy sufitowe) bądź też na poszczególne elementy ozdobne. Tak wkomponowane w sufit, jak również zawieszane oprawy sufitowe o mocnym świetle sprawią, że salon będzie zdawał się wyższy. Optyczne wydłużenie salonu zagwarantują właściwie oświetlone wertykalne podziały ściany w postaci kolumn. By poszerzyć pokój dzienny, wystarczy skierować intensywne światło na jego dłuższe ściany. Doskonale nadają się do tego celu plafony - .

Dobrym rozwiązaniem do wąskich salonów jest też umieszczenie źródła światła w ukrytych niszach lub podświetlenie obrazów oraz półek. Z kolei decydując się na lampy z przezroczystego szkła, unikniemy przytłaczającego i niekorzystnego dla niedużych salonów wrażenia ciężkości.


lampa stojąca
Napisał: Christine Warner Hawks
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wpływ na to, jak odbieramy przestrzeń pomieszczenia, mają również odcienie dominujące w wystroju wnętrza. Gdy pragniemy, ażeby salon wydawał się większy, powinniśmy postawić na jasne kolory oraz zastosować równe i lśniące faktury, które odbijają blask lamp. Pokój dzienny utrzymany w wesołych barwach nie wymaga ostrego oświetlenia, dzięki czemu można stosować rozwiązania pełniące głównie funkcję ozdobną. Na odwrót jest w przypadku ciemnych jak też matowych odcieni oraz ozdób stworzonych z drewna lub kamienia. Takie odcienie i tworzywa pochłaniają światło, co związane jest z nieodzownością użycia światła o znacznym natężeniu. Ciepłe światło zwyczajnych żarówek dodatkowo rozświetli salon. Jeżeli jednak chcesz uzyskać przeciwny efekt, dobrze jest wprowadzić do pomieszczenia chłodne refleksy, które emitują świetlówki. Oświetlenie musimy zaprojektować już na początkowym etapie wykańczania pomieszczeń.
19-09-06 07:46:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.