Przeprowadzki. Istotna zmiana? Czy błahy epizod życiowy?

Jest parę okresów w życiu, które pozostawiają stały ślad w psychice. Zgon, rozłąka, narodziny dziecka – to prawdopodobnie najbardziej znane możliwości z takiej kategorii. Jedne z wymienionych są jednakże radosne (ślub czy narodziny dziecka), kolejne natomiast dramatyczne (zgon, rozłąka), jednak pierwsze, jak i drugie mają związek z dużym stresem i niepokojem. Na tej liście powinny się znaleźć też pozostałe, mniej stresogenne wydarzenia, które jednakowoż też przewracają nasze życie do góry nogami. Jedną z nich jest przeprowadzka.

Przeprowadzka w trakcie
Na podstawie danych z: flickr.com
Można bagatelizować zmianę adresu, można sądzić, że przecież to nic wielkiego to nowe miejsce zamieszkania, można, a jednak nawet najwięksi twardziele odczują, iż coś ulega zmianie na zawsze. W zależności od tego, jak długo pod danym adresem mieszkaliśmy tracimy swoje ścieżki, sklepy, wiadome, lubiane miejsca, sąsiadów, z którymi żyliśmy lepiej lub gorzej. Teraz zmieniamy miejsce, a to znaczy, iż wszystko musimy zaczynać od początku.

Istnieją ludzie, którzy lepiej to znoszą, to najczęściej osoby, które dawniej doświadczały wielu przeprowadzek (na przykład w okresie dziecięcym), łatwiej im zatwierdzić zmiany i nowe otoczenie. Na drugim biegunie są jednakże ludzie mieszkający od zawsze w jednym miejscu. Najbardziej niekorzystnie, co nie powinno dziwić, znoszą to osoby w podeszłym wieku, dla których miejsce zamieszkania to coś więcej niż tylko następny dom, dla nich to całe życie. Dodatkowo, ich stan fizyczny jest często na granicy wytrzymałości, więc zmiana adresu może skończyć się nie tylko załamaniem psychicznym, ale też dolegliwościami czysto fizycznymi.

A kiedy nadchodzi ten dzień musimy wybrać kartony różnej wielkości, z tektury falistej (-> sprawdź informacje na bochem.com.pl) i litej, nabywamy je od jakiegoś producent opakowań tekturowych i wsadzamy do nich cały nasz dobytek. Następne dni zejdą nam na wynoszeniu ze starego lokum i wnoszeniu pod nowy adres wszystkiego, co jest dla nas istotne. Często podczas przeprowadzki mnóstwo klamotów ląduje na śmietniku, po prostu, są nieużyteczne i jedynie zagracają mieszkanie.

A kto się najczęściej przeprowadza? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, lecz chyba studenci. Oni to, w zależności od potrzeb, zmieniają lokum nawet, co roku, choć większość z nich ceni sobie to samo mieszkanie przez lata. Siła przyzwyczajenia, a jednocześnie dobra lokalizacja (mieszkania pogorzelica) – nieopodal uczelni, to chyba najistotniejsze wskaźniki udanego lokum. Są także pozostałe, lecz wymienione są zdecydowanie najważniejsze.
22-01-02 07:38:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.