Kuchnia pełna blasku

Kuchnia to pomieszczenie, w którym szczególnie ważne jest połączenie estetyki z funkcjonalnością.
Dlatego meble, sprzęt AGD, a nawet kuchenne drobiazgi powinny nie tylko zdobić pomieszczenie, ale przede wszystkim spełniać w nim praktyczną rolę. Zasada ta dotyczy również oświetlenia.

kuchnia
Napisał: Gatsby's List
Jasno i funkcjonalnie
Dobre oświetlenie kuchni to wyzwanie dla wielu właścicieli mieszkań. Światło powinno być łagodne, ale jednocześnie na tyle mocne, by w pomieszczeniu wyposażonym często w niewielkie okna, było dostatecznie jasno zarówno w dzień, jak i wieczorem. Warunkiem dobrego oświetlenia kuchni jest zastosowanie odpowiednich źródeł światła – żarówek lub świetlówek kompaktowych. W kuchni często wykorzystuje się lampy z oprawami zwieszakowymi. Zamontowane w nich żarówki lub świetlówki nie są osłonięte i świecą do dołu. Należy więc pamiętać, by tego typu lamp nie wyposażać w tradycyjne żarówki, gdyż zupełnie nieosłonięte mogą razić domowników w oczy. Źródła światła idealnie nadające się do lamp zwieszakowych oferuje firma OSRAM. Są to między innymi świetlówki kompaktowe o odpowiednim kształcie, które wytwarzają łagodne, nieoślepiające światło. Przykładem takiej świetlówki jest OSRAM CIRCOLUX EL. Ma ona kształt koła, dzięki czemu idealnie "chowa" się w zwieszakowej oprawie. Poza kształtem, dużą zaletą świetlówki kompaktowej CIRCOLUX EL jest jej moc wynosząca 24 W. Świetlówki kompaktowe wytwarzają światło (pozostałe wiadomości) pięć razy skuteczniej od zwykłych żarówek, co oznacza, że CIRCOLUX EL zastępuje dwie lub trzy tradycyjne żarówki o łącznej mocy 120 W. Interesującą propozycją są również świetlówki kompaktowe w kształcie kuli bądź tradycyjnej żarówki, takie jak DULUXSTAR GLOBE i DULUXSTAR CLASSIC. Zastosowanie świetlówek kompaktowych marki OSRAM zapewni odpowiednie oświetlenie kuchni i pozwoli na pokaźną oszczędność energii elektrycznej.

Kuchenne zakamarki
Niektóre miejsca w kuchni wymagają szczególnego oświetlenia. Należą do nich przede wszystkim zlewozmywak i blat, przy których spędzamy dużo czasu przygotowując potrawy i zmywając naczynia. Miejsca te, usytuowane zazwyczaj pod ścianami, muszą być specjalnie doświetlone. W innym przypadku, stojąc na przykład nad kuchenką, będziemy przesłaniać światło główne, a powstały cień będzie przeszkadzał nam w pracy. Dlatego też do oświetlenia kuchennego blatu i zlewu warto zastosować żarówki halogenowe lub świetlówki liniowe zamontowane w oprawach pod wiszącymi szafkami. Jeżeli zależy nam na tym, by oprawa oświetleniowa zajmowała niewiele miejsca, powinniśmy szukać tych wyposażonych w żarówki halogenowe zasilane napięciem sieciowym 230 V, takie jak HALOPIN marki OSRAM. Przy podłączeniu żarówki HALOPIN nie jest bowiem wymagane stosowanie zajmującego dużo miejsca transformatora. Wybierając żarówki renomowanego producenta mamy również pewność, że będą nam służyć przez długi czas. Każdą żarówkę halogenową marki OSRAM wyposażono w bezpiecznik, oraz wyprodukowano przy użyciu technologii zapewniających wysoką trwałość i wytrzymałość.

W oświetleniu kuchennym coraz częściej stosowane są również świetlówki liniowe. Są one wyjątkowo oszczędne i trwałe oraz wytwarzają jasne, równomierne światło. Zamontowane pod szafkami, oświetlają kuchenne blaty na całej ich długości. Przykładem wyjątkowo praktycznej świetlówki liniowej jest LUMILUX T2 FM marki OSRAM. Ma ona jedynie 7 milimetrów średnicy, więc może być zamontowana w niewielkich i "dyskretnych" oprawach. Równie istotne jest to, że świetlówki OSRAM LUMILUX wytwarzają światło o dobrej jakości, czyli takie, które dobrze oddaje naturalne kolory oświetlonych przedmiotów. Wpływa to korzystnie na wygląd przygotowanych przez nas potraw oraz samopoczucie przebywających w kuchni osób.

Światło przydatne jest także w miejscach, w których zainstalowanie stałego oświetlenia mogłoby być kłopotliwe, na przykład w zamykanych schowkach i szafkach z drobiazgami. W takich zakamarkach najlepiej sprawdzają się naprawdę niewielkie i proste w montażu lampki z diodami LED. Doskonałym przykładem takiego drobiazgu jest samoprzylepna lampka DOT-it firmy OSRAM. Zasilana wymiennymi bateriami nie wymaga prowadzenia wewnątrz szafki żadnych kabli.

Estetycznie zaprojektowana lampka będzie jednocześnie ciekawym uzupełnieniem wystroju każdej kuchni.
Na podstawie danych z: Osram Sp. z o.o.
18-02-05 21:05:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.