Projektowanie wnętrz

aranżacja wnętrz
Napisał: nancyarora2020
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com/photos/axiomestates/3217212595/sizes/o/
Projektowanie wnętrz nie jest tak skomplikowane jak się wszystkim wydaje. Jeśli wybór projektu domu okazał się możliwy, to dlaczego nie miało być tak samo z urządzeniem przestrzeni mieszkalnej?

Od czego zacząć?
Wstępem do aranżacji wnętrz jest faza projektowa. Właśnie wtedy ustala się rozmieszczenie ścianek, elementów domu i instalacji, których nie będzie można ostatecznie przebudować czy usunąć. Mowa tu o elementach nośnych, przewodach kominowych i wentylacyjnych.
Prawidłowo urządzone pod względem funkcjonalnym wnętrze jest podstawą wygody dla jego mieszkańców.

W stanie surowym otwartym planujemy przebieg instalacji, w tym elektryki. Prawidłowe oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek zarysowuje wstępny układ urządzenia wnętrz i lokalizacji najważniejszych sprzętów.
W stanie surowym zamkniętym należy rozplanować ewentualne, dodatkowe podziały lekkimi ściankami działowymi, wykończenie powierzchni ścian, podłóg i sufitów. Nie warto planować kolorystyki i materiałów wykończeniowych gdy nie jesteśmy zdecydowani na rodzaj, kolorystykę i fakturę mebli. Z reguły ciemna podłoga komponuje się z jasnymi meblami i na odwrót. Meble do poszczególnych wnętrz także powinny być dobrane w zestawie. Pozwala to zachować równowagę i porządek. Poszczególne elementy nie pasujące mogą rozpraszać układ i prawidłowy odbiór planowanej aranżacji- chyba , że efekt jest zamierzony.
Zamierzone efekty o charakterze prowokacyjnym najprościej uzyskać poprzez szeroko rozumiany kontrast. Np. jednego z wielu elementów aranżacji. Może to być inny materiał wykończeniowy ścian, kolorystyka ścian lub mebla. Warto zestawić elementy wcześniej aby z zamierzonego „efektu dekoracyjnego” nie uczynić zwykłego „kiczu”.
Jeśli nie jesteś specjalistą w dziedzinie programów projektowych, możesz ściągnąć bezpłatne, proste programy 3D do samodzielnego projektowania. Oferuje go co drugi serwis budowlany do edycji na swojej stronie lub do ściągnięcia na osobisty komputer (IKEA, Praktiker, Sweet Home 3D). Trójwymiarowy obraz wizji, pozwala na pobieżną ocenę doboru elementów i materiałów aranżacyjnych.

Dodatki do wnętrz
Dodatki jak sama nazwa wskazuje powinny być dopasowane na koniec. Mowa tu przede wszystkim o zasłonach, żaluzjach , roletach, wazonikach, rzeźbach, doniczkach, lustrach, okuciach, poduszkach narzutach itp. Nawet mały nieadekwatny do charakteru wnętrza dzbanuszek, czy wazonik potrafi zepsuć cały zamierzony efekt dekoracyjny.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o programach do projektowania wnętrz, zachęcamy do lektury artykułu: "Programy do projektowania wnętrz" wnętrz (www.tanieoswietlenie.pl/942-oswietlenie-punktowe) (jak na przykład pracownia projektowa Katowice)
Na podstawie danych z: www.projektoskop.pl
Napisał: Agnieszka Bykowska
18-07-12 10:39:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.